Obserwatorzy

środa, 13 lipca 2011

Uprawnienia hodowlane- regulamin, przygotowanie do wystaw

Witam wszystkich, dzisiejszy post jest dopełnieniem do poprzedniego , zapraszam do czytania :D

Właśnie dzięki wystawom możemy zdobyć uprawnienia.


Suki hodowlane- muszą mieć skończone 15 miesięcy i na wystawach uzyskać przynajmniej 3 oceny bdb lub doskonałe u przynajmniej 2 różnych sędziów, przy tym jedna z wystaw musi być wystawą międzynarodową lub klubową.

Reproduktory- psy, aby mogły zostać reproduktorami- psami hodowlanymi- muszą mieć skończone 18 miesięcy. Po 15 miesiącu życia oceny doskonałe liczą się do uprawnień, tak jak w przypadku suk, samiec musi mieć przynajmniej 3 takie oceny u przynajmniej 2 różnych sędziów, oraz jedna z tych wystaw musi być wystawą między narodową lub klubową.

Dodatkowo aby cavalier mógł być rozmnażany musi mieć zrobione badania: MVD, HD. Już kiedyś o tym wspominałam, że u cavalierów należy poczekać najlepiej do 3 roku życia z rozmnażaniem, aby upewnić się, że nie są chore na choroby takie jak: SM czy PL.

Przygotowanie do wystaw
Aby wystawiać wasze pociechy musicie sami być zarejestrowani w waszym oddziale ZKwP oraz musicie zarejestrować waszego cavisia :D


Klasy wiekowe na wystawach:
klasa szczeniąt- od 6-9 miesięcy
klasa młodzieży- od 9-18 miesięcy, jeżeli nasz cavalier nie jest jeszcze tak rozwinięty, się ma tyle sierści, ma małą, nieciekawą, szczenięcą głowę, możemy do końca młodzieży go tam wystawiać
klasa pośrednia- 15-24 miesięcy
klasa otwarta- powyżej 15 miesięcy
klasa użytkowa- nie obowiązuje cavalierów
klasa championów- dla psów/suk posiadających certyfikat championa międzynarodowego lub krajowego polskiej lub zagranicznej organizacji kynologicznej uznanej przez FCI
klasa weteranów- powyżej 8 roku życia

Na stronach internetowych oddziałów ZKwP są informacje o wystawach w ich mieście, tam na stronie wypełniamy specjalny formularz wystawowy.
Jakie informacje potrzebne są nam do wypełnienia takiego formularzu?
Otóż wszystkie informacje mamy podane na metryczce, którą dostaliśmy od hodowcy, lub jeżeli byliśmy już na wystawie, to na ocenie którą otrzymaliśmy od sędziego.

Na takim formularzu podajemy do jakiej klasy chcemy zgłosić naszego psa, w klasie szczeniąt i młodzierzy nasz rodowód może być jeszcze w przygotowaniu, więc zaznaczamy to na zgłoszeniu, nasz pies ma na metryczce podane imię hodowlane i przy nim przydomek hodowlany, to też jest potrzebne do zgłoszenia psa, płeć psa, rasa, maść naszego cavalierka, data urodzenia, nr rejestracyjny, nr tatuażu lub chipa, imię
ojca+jego przydomek, imię matki+jej przydomek, hodowca od którego kupiliśmy naszą pociechę, dane właściciele (nasze), jeżeli mamy psa na współwłasność też powinniśmy napisać imię i nazwisko 2 właściciela.

To wszystko jeśli chodzi o formularz. Gdy formularz dojdzie do oddziału, po jakimś czasie otrzymacie taki numer, który na ringu będziecie musieli przykleić na klatkę piersiową po lewej stronie, lub na lewą nogę, otrzymacie również potwierdzenie wpłaty, wykaz psów które zgłosiliście i dojazd na wystawę.

Co musimy zabrać na wystawę?
Z dokumentów musicie zabrać to co przyszło z oddziału, książeczkę zdrowia z potwierdzeniem szczepienia na wściekliznę.

Powinniśmy zabrać smakołyki na które będziemy wystawiać cavalierka, litrową butelkę z wodą, w sekretariacie na wystawie można dostać wodę ale lepiej weźmy ze sobą, miskę, jeżeli wystawiamy szczeniaczka powinniśmy wziąć mu jedzenie, bo jednak możemy tam trochę czasu spędzić, powinniśmy wziąć sobie krzesła, kocyk dla szczeniaczka aby mógł się gdzieś położyć, klatkę dla niego, gdyż na wystawie często są agresywne psy na które musimy uważać, musimy pamiętać że gdy większy pies trafi w głowę cavaliera może go bez problemu zabić!! Aby wystawić naszego pieska potrzebujemy ringówki, dodam zdjęcia na dole, potrzebujemy również grzebienia którym przeczeszemy pieska przed wejściem na ring.

Ćwiczenia do wystawy
Od samego początku powinniśmy ćwiczyć z naszym psem, bieganie na ringu i ustawianie.
Biega się zawsze w lewo, pies musi być po naszej lewej stronie, sędzia stoi po środku i obserwuje ruch naszego psiaka.


Jakie są figury przy bieganiu?
Koło- sędzia stoi po środku, biegamy wokół niego
Trójkąt- biegniemy po trójkącie, od sędziego do końca ringu, wzdłuż taśmy, która wyznacza granice ringu i tak biegniemy do następnej "ścianki" i wracamy do sędziego, w ten sposób sędzie może zobaczyć ruch tylnych nóg, z boku i od przodu
W te i z powrotem- od sędziego do końca ringu i z powrotem

Nasz pies musi umieć stać, są różne sposoby, oto parę zdjęć prezentujących stanie psów:

       
Tutaj Mrówka stoi na przeciwko mnie.
Tutaj stoję z boku, pokazuje Lily smakołyka.

Kilka filmików prezentujących ogólne pokazanie psa:

W domu dzień przed wystawą musimy wykąpać psa, aby był czysty i prawidłowo się reprezentował, w następnym poście napiszę jakie kosmetyki powinno się stosować dla cavisia. W dzień wystawy rano nie dawajcie psu jeść, może on zwymiotować, dostać biegunki na ringu! Możecie wziąć karmę dla niego na wystawę i po wystawieniu cavisia dać mu jeść :)

Pamiętajcie, my też możemy przyczynić się do zestresowania naszego psiaka, jeśli bardzo się denerwujemy, możemy kupić sobie gumę do żucia, najlepiej jakąś mocną miętową, wtedy nie czuć hormonów które produkujemy w czasie stresu. To jest taka dosyć mało znana "sztuczka"

Pies na ringu nie może skakać, zaczepiać innych psów, być agresywnym, to wszystko wpływa na ocenę, do ideału prowadzą ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia, oczywiśnie nie mówię tu o szczeniakach, gdyż ta klasa jest tylko przygotowaniem do dalszych konkurencji.

musimy pamiętać że kolor ringówki musimy dopasować do umaszczenia psa

to jest jedna z najzwyklejszych ringówek jakie możemy spotkać
Ringówki możemy kupić na wystawie lub przez internet.

Uwaga!!!
Wystawy to tylko zabawa, to ma być wasze hobby, a nie jakaś kara, także pamiętajcie, dobre nastawienie=sukces.

Dziękuję za uwagę ;) Zapraszam do komentowania i wzięcia udziału w ankiecie, może już zauważyliście może i nie dodałam kategorię nowości po prawej stronie, będę tam dodawała info na temat szczeniaczków i innych takich  : P Dziękuję za czytanie mojego bloga, jesteście wielcy!! :D10 komentarzy:

 1. Wszystko napisane idealnie . Miło się tego czyta i jestem zaskoczona tą gumą ...nie wiedziałam ,ze wtedy pies nie czuje naszego stresu...Musze wypróbować kiedyś na wystawie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny post ;D
  Podoba mi sie ogólnie bloog.. Zapraszam do mnie http://puszek-chomik.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. oczywiście że zajrzę Alice ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow,nie znałam tej sztuczki z gumą do żucia ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystko napisane tak jak być powinno:)
  Świetny post!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. It is not my first time to visit this web site,
  i am browsing this web page dailly and obtain pleasant information from here every day.


  my web site - wedding photography gear

  OdpowiedzUsuń
 7. Good response in return of this question with genuine arguments and telling
  everything regarding that.

  my web-site fall wedding invitations

  OdpowiedzUsuń